to the top
 
Registrieren
   

Comité APS 2017

 

Comité d’Orientation Stratégique (Conseillers)

  1. Bassirou Bonfoh, Centre Suisse de Recherches Scientifiques en Côte d’Ivoire (CSRS) 
  2. Kouamelan Essetchi Paul, Université Félix Houphouët-Boigny (UFHB) 
  3. John Oates (Conservation, écologie, science comportementale, taxonomie) 
  4. Thomas Struhsaker (Conservation, écologie, science comportementale, taxonomie) 
  5. Russ Mittermeier (Conservation, écologie, science comportementale, taxonomie)

Comité d’Organisation

  1. Inza Koné, UFHB et CSRS, Côte d’Ivoire (Président)
  2. Denis N’deloh, RCESD, Cameroun
  3. Sian Waters, Barbary Macaque Awareness & Conservation (BMAC)/ Tetouan, Maroc
  4. Edward Wiafe, Membre, Presbyterian University of Accra, Ghana
  5. Tharcisse Ukizintambara, Coordinateur d’Etude à l’Etranger, Centre ValBio, Madagascar
  6. Andrea Dempsey, West African Primate Conservation Action, Accra, Ghana
  7. Mariano Houngbedji, Organisation pour le Développement Durable et la Biodiversité, Benin 
  8. Karim Ouattara, UFHB et CSRS, Abidjan, Côte d’Ivoire
  9. Célestin Kouakou, Université Jean-Lorougnon Guédé, Daloa, Côte d’Ivoire
  10. Anderson Eloi Bitty, UFHB et CSRS (Tai Monkey Project), Abidjan, Côte d’Ivoire
  11. Zoro Goné Bi, UFHB et CSRS (Tai Chimpanzee Project), Abidjan, Côte d’Ivoire
  12. Mariama Barry, CSRS, Abidjan, Côte d’Ivoire
  13. Florent Be, CSRS, Abidjan, Côte d’Ivoire
  14. Jean-Claude Koffi Béné, Université Jean-Lorougnon Guédé, Daloa, Côte d’Ivoire
  15. Constant Yves Adou Yao, UFHB, Côte d’Ivoire
  16. Anthony Rylands, Conservation International, USA
  17. Johannes Refisch, GRASP/UNEP, Nairobi, Kenya
  18. Abdoulaye Tall, CSRS, Abidjan, Côte d’Ivoire
  19. Boris Kouakou, CSRS, Abidjan, Côte d’Ivoire
  20. Assibi Bonfoh, CSRS, Abidjan, Côte d’Ivoire
  21. Victor Kohi, CSRS, Abidjan, Côte d’Ivoire
  22. Gabriel Segniagbeto, University of Lomé, Togo

Comité Scientifique

    1. Inaoyom Imong (co-président, Biologie de la Conservation, Ecologie, Grands singes)
    2. Rachel Ikemeh Ashegbofe (co-président, Conservation, Science sociale, Education, Formation)
    3. Tatyana Humle (Ethologie, Ecologie, Formation)
    4. Gladys Kalema (Epidémiologie, Biologie de la Conservation)
    5. Drew Cronin (Ecologiste, Génétique, SIG, Biologie de la Population)
    6. Riashna Sithaldeen (Science Sociale, Anthropologie)
    7. Jonah Ratsimbazafy (Lemuriens, Francophone)
    8. Sery Gonedelé Bi (Génétique, Francophone)
    9. Janette Wallis (Conservation, Grands singes)
    10. Liz Williamson (Grands singes)
    11. Judith Masters (Prosimiens)
    12. Klaus Zuberbuehler (Ethologie)
    13. Christoph Schwitzer (Lemurien, Elevage en captivité, Liste rouge)
    14. Gráinne McCabe (Conservation)
    15. Emmanuelle Normand (Grands singes, Francophone)
    16. Fabian Leendertz (Epidemiologie)

     

Dear visitor

We are happy, that you are interested in finding information about this event.

Very probably you are using the Internet Explorer Version 6. This browser is out of date and is not able to handle the current web standards. Microsoft has asked users to update to a newer version of this browser as it is no longer supported by Microsoft: www.ie6countdown.com.

To enjoy the full content of this and many other internet websites, kindly update to an up to date version of your internet browser.